AxionBlade SOS Yazılımı Ekran Görüntüleri

Web Based İstenilen yerden ulaşılabilir

AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi, kullanıcıların işlemleri hızlı ve doğru şekilde yapabilmelerini sağlayan akıllı web ekranlara ve kısa yollara sahiptir. Tedarikçi ve firmaların siparişlerine istedikleri yerden ulaşabilmeleri için tek ihtiyaçları internet bağlantısıdır.

AxionBlade SOS Tedarikçi Sipariş Yönetim Sistemi, Microsoft Visual Studio üzderinde Microsoft C# .NET kodlama dilinde, ORM (Object Relational Mapping) mimarisi kullanılarak Web Services teknolojileri ile geliştirilmiştir. Microsoft SQL Server veri tabanını desteklemektedir. Web Based mimarisinde geliştirilen ve kullanılan AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi, internet tarayıcılarda çalışan ekranlara sahiptir. Sistemin ana tanımlamaları, parametre ayarları, kurallar, algoritmalar tamamen bu ekranlar üzerinden yetkili admin kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Sistemdeki kurallara bağlı olarak tedarikçi tarafında yapılan işlemler de yine bu ekranlar yardımı ile mobil ya da sabit cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Tamamen sipariş bazlı bir çalışma yapısına sahip olan AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi, kurgulanan çalışma yapısının kontrolünü ve işletilmesini kendisi otomatik olarak sağlamaktadır.

AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi, tedarikçilere açılan sipariş süreçlerindeki tüm işlemlerin kusursuz olarak dijital ortamda gerçekleşmesini ve tüm işlemler ile ilgili geçmişe yönelik izlenebilirlik sağlamasını genel amaç olarak kabul eder. Yapılan tüm işlemler ile ilgili detay rapor ekranları ve özet rapor ekranları kullanıcıların yetkileri dahilinde ulaşabilecekleri seviyededir. Bilgisayar ekranlarından alınabilecek raporların yanı sıra belirli iş adımları ve durumlar için mail formatında otomatik rapor gönderimleri AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi, standart özellikleri içerisindedir. Tüm bunlara ek olarak özel dashboard tasarımları ile tedarikçi performans kriterleri ya da işlem özet bilgileri LCD ekranlar üzerinde görüntülenebilmekte, mobil aplikasyonlar sayesinde akıllı telefonlardan ve tabletlerden özet bilgilere ulaşılabilmektedir.

Zahmetsiz mal kabul için Tedarik ve mal kabul sürelerini kısaltan uygulama

AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi, firmaların malzeme ambar mal kabul süreçlerinde yaşanan zaman kayıplarını, satın alma siparişlerinin zamanlamasında ve ürün tedariğinde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak ve malzeme izlenebilirliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş WebBased bir yazılımdır. Uygulama firmaların kendi sunucuları üzerinde çalışmakta ve tedarikçilere kullanıcı adı ve şifre ile giriş imkanı verilen bir altyapı sunmaktadır. Tüm tanımlamalar ve kurallar firmaların admin kullanıcıları tarafından gerçekleştirilmekte ve tedarikçi kullanıcıları sistemi kendi yetkileri dahilinde kullanabilmektedir. AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi siparişin tedarikçiye anında ulaşmasını ve istenilen malzemelerin istenilen formatta etiketlenerek istenilen tarihte depoya kabul edilmesini sağlayarak tedarik sürecini inanılmaz derecede optimize etmektedir.

Sistem ERP sistemleri ile entegre olabildiği için ana tanımlama verilerini otomatik olarak çekebilmekte ve ERP sisteminde açılan siparişleri otomatik olarak sisteme dahil edebilmektedir. AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi açılan her sipariş için ilgili tedarikçiye anlık olarak eposta gönderir ve tedarikçiyi siparişten haberdar eder. Tedarikçiler kendi kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yaparak kendilerine açılan siparişleri görüntüler ve siparişi kabul ederek işlemeye başlar. Tüm siparişler hazırlandıktan sonra istenilen ambalaj tipine göre firmanın belirlediği ve sistemde var olan etiketler yazdırılıp tedarikçiler tarafından malzemelere yapıştırılır. AxionBlade SOS Sipariş Yönetim Sistemi siparişlerin tedarikçide ne durumda olduğunu anlık olarak firmaya bildirir ve raporlanmasını sağlar.

 

Entegrasyona uygun Bir çok dış yazılım ve otomasyon sistemi entegre olabilir

AxionBlade® SOS Sipariş Yönetim Sistemi sektörde kullanılmakta olan tüm ERP sistemi yazılımları ile entegre olabilme özelliğine sahiptir. Halihazırda SAP, Oracle, Logo, Netsis, IFS, Mikro gibi ERP sistemleri ile ya da firmaların kendileri için geliştirmiş oldukları Inhouse yazılımlar ile de kolayca entegre olabilmektedir. Bu tip yazılımlara ek olarak işletmelerde kullanılabilecek farklı lojistik yazılımları ve uygulamaları ile anlık olarak entegre olabilme özelliğine sahiptir.